Nafaka Nedir?

Nafaka nedir, nafaka boşanmanın kesinleşmesinden sonra veya boşanma sürecinde maddi anlamda zorluğu düşecek eş ya da çocuklar için bağlanan aylıktır. Nafaka belirlenirken günümüzün ekonomik şartlarına ve eşlerin maddi durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Nafaka Artırım Davası Nasıl Açılır?

Nafaka artırım davası nasıl açılır TMK Madde 176 fıkra 4 te belirtilen nafaka artırım davası eşlerden birinin mali şartlarının kötüleşmesi ve diğer durumlarda açılacak davadır.

Nafaka Artırım Davası Şartları Nelerdir?

Nafaka artırım davası için öncelikle kesinleşmiş bir nafaka kararının olması gerekmektedir. Nafaka değişen sosyal ve ekonomik şartlara göre artırılıp azaltılabilmektedir.Nafaka alacaklısı nafakanın artırımı için gerekçeleri mahkemeye sunmak zorundadır. Mahkeme tarafından değerlendirildikten sonra günümüz sosyal ve ekonomik şartlar değerlendirilerek karar verilecektir. Bu durumlar değerlendirilirken Gerekli durumlarda mahkeme gerekli gördüğü kurumlardan nafaka alacaklısının gelir ve diğer durumunu belirlemek için bilgi isteyebilir.

Anlaşmalı Boşanmış Eşler Nafaka Artırımı Talep Edebilir mi?

Anlaşmalı boşanma davalarında eşler arasında yapılan protokolde nafaka miktarı belirlenmiştir. Değişen ekonomik ve sosyal koşullar göz önüne alındığında anlaşmalı boşanmış olmak nafaka artırım davasını açmak için engel değildir.

Nafaka Artırım Davası Ne Kadar Zaman Sonra Karara Bağlanır?

Nafaka artırım davası en kadar sürer cevaplanması ve en çok beklenilen cevaptır. Prosedürlerin işleyişine, mahkemenin yoğunluğuna göre değişecek olan bu zaman dilimi, en az 8-9 ay süreceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yorum Yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi Al