Dolandırıldığınızı Anladığınızda Ne Yapmalısınız?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dolandırıcılık suçunun tanımlamaları da değişmiştir. Telefon , kredi kartı gibi dolandırıcılık suçlarında artış görülmüştür.

Dolandırıcılık, failin hileli davranışlarla haksız çıkar sağlaması kişi veya kişileri aldatması,  mağdur veya suçtan zarar gören kişilerin zararına olacak şekilde kendisine yarar sağlamasıdır. Nitelikli Dolandırıcılık ise suçun dini, sosyal, teknolojik ve mesleki araçların ya da kamu kurum veya kuruluşlarının araç olarak kullanılarak işlenmesidir.

Türk Ceza Kanunun 157 ve 158. maddelerinde dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık şucuna ilşkin düzenleme yapılmıştır.

Dolandırıcılık Suçunda dava zamanaşımı süresi 8 yıldır, mağdur veya suçtan zarar gören tarafından 8 yıl içerisinde şikayet hakkını kullanılarak Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunması gerekmektedir.

Dolandırıldığını anladıktan sonra konuyu ayrıntılı anlatan bir dilekçe ile kolluk birimlerine veya Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilirisniz.

Yazılacak dilekçede ,mağdurun veya suçtan zarar görenin adı ve soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve adresi yazılmalıdır. Dolandırıcılık suçunu işleyen kişi veya kişilerin kimlik bilgilerinin bilinmesi halinde yazılacak olan dilekçede ayrıntılı olarak yazılması soruşturmanın daha hızlı sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.


Yorum Yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi Al