Kayseri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku – Kayseri Avukat

Kayseri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku, günümüz dünyasında hızla gelişen değişimler ve bu değişimleri sağlayan kişilerin haklarını içermektedir. Bu konu edebi, fikir ve diğer konularda bu konuyu ortaya çıkaran kişilerin haklarını korumaktadır. Bu durum üretim tesislerinde üretilen ve tasarım vb konularda bu firmaya ait olan bir ürünün haklarını korumak amaçlanmaktadır. Örneğin siz üretim tesisisiniz de sadece sizin kendi hazırladığınız ürünleri ve patenti size ait olan tasarımları kullanmaktasınız. Eğer markette başka firmaların aynı ürünü kopyaladığını gördüğünüzde bu hukuk bölümü sizlerin haklarını korumak amacındadır. Bunu gerekçeli bir şekilde izahatı yapıldıktan sonra gerekli telif hakkını talep edebilirsiniz. Birr Hukuk Bürosu avukatları danışmanlık vermektedir.

Kayseri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku

Kayseri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku fikir olarak ta alınan tescillenen edebi eser ya da bir bilgi ile sizleri bu bilgilerin izinsiz kullanımını engellemek için korumaktadır. Örneğin en basit şekli ile yazılan bir şarkının patenti ve tescili alınmış olsun. Bunun sonraki kullanımların sizin izninize tabi olacaktır. Olaki böyle bir durum ortaya çıkarsa telif hakkı olarak talepte bulunulabilir. Bu konuda uzman bir avukat ile süreci yönetmeniz sizlere en yüksek faydayı sağlayacaktır. Burada karışıklık yaratan durum ise faydalı modeldir. Genel olarak üretim yapan fabrikaların kendilerine ait tasarımlarında karşılaşılmaktadır. Firma kendi tasarımını yaptıktan sonra patent başvurunda bulunur. Patentini firma kuruluş şahıs adına alır.

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku

Faydalı model ilgili tanımlamaları da içerir. Firma kendi tasarımına göre patent tescil işlemlerini yaptırır. Bu işlemler sırasında detaylar önemlidir. Bu nedenle bu konuda uzman bir avukattan yardım almanız sizlerin faydasına olacaktır. Bu tescile karşılık ve markette göre ürün için rakip firmalar faydalı model olarak ortaya çıkacaktır. Sizin patent almış olduğunuz ürüne bir ek tasarım yaparak aynı benzer bir ürünü ortaya çıkarmış olacaktır. Bu tür durumlarda firmalar birbiri ile davalık olmaktadır. Bu davalar kısa süren davalar değildir ve firmalar anlaşmaya gitmektedir. Faydalı model için dava açılabilir ve bu davayı uzman bir avukat ile yürütmeniz gerekecektir.

Yorum Yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir