Boşanma Pek Fena Muamele ve Nafaka


Boşanma Pek Fena Muamele ve Nafaka

Giriş :

Birr Hukuk Bürosu avukatları olarak meslektaşlarımıza, stajyer avukatlarımıza ve  dilekçe örnekleri konusunda ihtiyacı olan vatandaşlarımız için dilekçe örneği hazırlayarak sizlere sunulmuştur.

…….SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

                                                                                                                       KAYSERİ

 

DAVACI                   :…….

 

VEKİLİ                     :…….

 

DAVALI                   :…….

       

KONU                      :

Evlilik birliğini temelden sarsan pek fena muamele nedeniyle boşanma ve tazminat talebimiz hakkında.

AÇIKLAMALAR   :

1-Müvekkile 5 yıldır davalı ile evlidir. Kayıtları ı……. İli, …….İlçesi,……. Mahallesi, …….Cilt No, ……. Sayfa No ve……. Kütük Sıra No da bulunmaktadır.  Evliliklerinden 2 çocukları bulunmaktadır.

 2- Davalı son 4 senedir işsizdir ve bu durumun yarattığı psikolojik sorunlar nedeniyle bunalıma girmiştir. Haftanın 4 günü eve alkollü gelmekte ve müvekkile ye ve çocuklarına şiddet uygulamaktadır. Ayrıca müvekkile nin ve ailesinin sahsına ve kişiliğine hakaret edecek düzeyde küfürler etmektedir.

3-Davalının eve gelip müvekkile ye şiddet uygulamasına aynı apartmanda oturan komşuları şahittir. Çoğu zaman bu şiddete maruz kalan müvekkile ve çocukları komşularına sığınmaktadır. Komşuların davalıya defalarca uyarmasına rağmen davalı umursamamıştır. Davalının bu süregelen davranışlarından sonra evlilik birliği geri dönülemez bir hale gelmiştir.

 4- Davalının bu davranışları nedeniyle evlilik birliğinin tekrar sağlanması imkansızdır. Müvekkile nin davalıdan boşanmasına hükmedilmesini talep etmekteyiz.

5- Yukarıda yazılı olarak beyan ettiğimiz nedenlerden dolayı davalı davranışları sonucunda evlilik müessesinin tekrar kurulamayacağını ispatlamaktadır. Bu nedenle çocukların velayetinin davacıya verilmesini, müvekkile ye aylık … TL nafaka ödenmesini talep etmekteyiz.

YASAL NEDENLER  :

Medeni kanun ve ilgili mevzuat

KANITLAR                :

Nüfus Kaydı, Tanıklar, yasal ve Her Tür Kanıt.

CEVAP SÜRESİ        :

… Gündür

NETİCE-İ TALEP     :

Yukarıda yazılı olarak beyan ettiğimiz nedenlerden dolayı tarafların boşanmalarına, müvekkile ye dava sonuçlandıktan sonra yoksulluk nafakasına dönüştürülmek üzere aylık …. TL tedbir nafakasına, yargı giderlerinin davalıya yükletilmesine, 1136 Avukatlık Kanunu çerçevesinde vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza karar verilmesini talep etmekteyiz.

 

                                                                                               DAVACI VEKİLİ

                                                                                                    …….

Yorum Yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir