Islaha Karşı Cevap


Islaha Karşı Cevap

Giriş :

Birr Hukuk Bürosu avukatları olarak meslektaşlarımıza, stajyer avukatlarımıza ve  dilekçe örnekleri konusunda ihtiyacı olan vatandaşlarımız için dilekçe örneği hazırlayarak sizlere sunulmuştur.

 

KAYSERİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

Gönderilmek Üzere

                          NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

Dosya NO:

2018/… Esas

BEYANDA BULUNAN DAVALILAR

(KARŞI DAVACILAR)   :

VEKİLLERİ                       :

Av. Esra KARA – Av. Nejla Demir

DAVACILAR

(KARŞI DAVALILAR)   :

……… LTD.ŞTİ

VEKİLLERİ                       :

Av…..

KONU                                :

22.12.2018 tarihindeki ıslah dilekçesine karşı cevaplarımızı içermektedir.

 

BEYANLARIMIZ                     

1-Karşı tarafın, davalı ve davacı için alınmış kusur raporlarında %30 oranındaki kusuru kabul edilemez iken ıslah dilekçesinde %100 kusur oranı tarafımıza atfedilmiştir. Bu ıslah dilekçesi ile dava konusunu genişlettiğini bildiren ıslah dilekçesine itiraz etmekteyiz.

Dava dosyasında bilirkişi tarafından hazırlanan raporda tarafımıza %30 kusur oranı verilmiştir. Burada bilirkişi tarafından eksik inceleme yapıldığını ve bu konudaki ayrıntılı hukuki mütalaa da eksiklikleri beyan etmiştik.

Temyiz nedeni olarak mahkemenizin eksikliklerine rağmen bilirkişi raporunu kabul etmesi neden olarak sunulacaktır. Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda davalı araç sürücüsünün hızının yüksek oluğu, emniyet şeridine yaklaşmasının kazayı önleyeceğini yazmasına rağmen tarafımıza %30 kusur bulunması açıkça aykırı bir durumdur. Buna rağmen tarafımızın %100 kusurlu göstererek ıslah dilekçesi ile dava bedelini arttırması asla kabul edilemez.

Tüm bu tespitlere rağmen  tarafımıza %40 veya %45 oranında kusur atfedilmesi açıkça hakkaniyete aykırılıdır. Müvekkilimize atfedilen bu kusur oranları bile fahiş ve haksız iken karşı tarafın %100 kusurluymuşuz gibi ıslah dilekçesiyle dava bedelini artırması tarafımızca asla kabul edilemez.     

2- İbraz edilen belgeler ve itirazlar göz önüne alınarak bilirkişi raporundaki çelişkiyi ortadan kaldırmak için yeni bilirkişi raporunun alınmasına ve sonrasında Mahkemeniz tarafından hüküm verilmesi gerekmektedir.

Hesaplanan tazminat ve kusur oranının dosyada mevcut olmayan belgelerle yapıldığından bilirkişi raporları çelişkilidir. Bu dosyada tarafımıza atfedilen kusur oranı ve tazminatı arttıran ıslah dilekçesini kabul etmiyoruz.

NETİCE-İ TALEP:

Yukarıda yazılı olarak beyan ettiğimiz nedenlerden dolayı eksik ve hatalı bilirkişi raporundaki çelişki düzeltilmelidir. Bu nedenle yeni bir bilirkişi raporu alındıktan sonra buna göre mahkemenizin hüküm vermesini talep etmekteyiz. Dosyanın hesaplama ve belirlenen kusur bakımında rapor tanzim edecek bilirkişiye tevhidini talep etmekteyiz.

Davalı (Karşı Davacı) Vekilleri

 

Yorum Yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Ara
    Yol Tarifi Al